Příručka sniper2

4. února 2009 v 18:00 | Sgt.Diler
Pokračování překladu manuálu snipera podle U. S. Army. V druhém dílu si rozebereme používání improvizovaného maskování a způsoby krytí a urkývání odstřelovače.

Improvizované a rozšířené maskování

Ostřelovači by měli umět používat improvizované a rozšířené maskování pro případ, že by jiné prostředky nebyly kdispozici. Místo maskovacích barev vtubě se dají použít saze, uhelný prach, skvrny způsobené zelenými slupkami ořechů, bláto nebo cokoliv co splní svůj účel. Nedoporučuje se používat olej nebo kolomaz kvůli silnému zápachu. Přirozená vegetace může být připevněna ktělu tkaničkami zbot, nitěmi zopasku nebo kusy látky.
Odstřelovač musí zamaskovat i výstroj a výzbroj. Maskování však nesmí bránit používání těchto předmětů.
  • Puška
    Na odstřelovačce musíte odstranit charakteristické obrysy. Zbraň může být umístěna vpřepravní tašce. Měla by být ovšem zamaskovaná stejně jako ostatní věci včetně vás.
  • Optika
    Platí to stejné jako pro pušku
  • Batoh
    Platí totéž
Odstřelovač se musí svým maskováním přizpůsobovat terénu ve kterém operuje. Například:
Sněhové oblasti: Splývající barvy jsou mnohem efektivnější než potisknutá kamufláž. Voblastech svelkým množstvím sněhu nebo vzalesněných oblastech se sněhem se osvědčuje oděv který je celý bílý. Voblastech kde sníh je na zemi, ale ne na stromech je vhodné si obléci bílé kalhoty a zelenou nebo hnědou blůzu.
Poušť
Džungle
Městské oblasti
Sniper si musí uvědomovat své maskování od doby kdy se vydá do akce až do té doby než se vrátí.. Musí neustále využívat terénu, vegetace a stínu k tomu aby se vyhnul objevení. Nejvíce chyb se dopouštíte při návratu kvlastním jednotkám. Na únavu a zní vyplývající spěch byste měli myslet už při plánování. Proto je nutné dodržovat maskovací kázeň dokud se nevrátíte zmise.

Krytí a ukrývání

Správné pochopení a aplikace principů krytí a ukrývání používané se správným použití maskování ochrání snipera před zpozorováním protivníkem.
Kryt je přirozenou nebo umělou ochranou před nepřátelskou palbou. Přírodní úkryty (strže, díry, odvrácené svahy) a umělé kryty (palebné pozice, zákopy, zdi) ochrání snipera před přesnou palbou a částečně i před účinky atomového výbuchu. Každá malá proláklina může vpřípadě potřeby sloužit jako kryt. Sniper musí umět najít a využít každého krytu. Na ochranu před palbou při přesunu sniper používá krytů mezi sebou a protivníkem
Úkryt je přírodního nebo umělého původu. Okolí může poskytnout přírodní úkryty které nemusíme upravovat (tráva, křoví a stíny). Odstřelovač může vytvořit umělé kryty z materiálů jako je pytlovina a maskovací síť. Případně taky zmateriálů zokolí úkrytu (křoví, tráva, listí).
Základní principy:
Vyhnout se zbytečnému pohybu
Používejte všechny dostupné úkryty
Pozadí
Stín
Při pozorování zůstávejte přikrčení
Vyhněte se odleskům výstroje
Pozor na siluetu
Změňte dobře známé obrysy
Buďte potichu
: Zvuky, zvláště hovor může nepřátelská hlídka zaregistrovat nebo pozorovatelny. Před misí zkontrolujte jestli vám něco nechrastí nebo necinká, ať už při chůzi nebo běhu.: Rysy vojenské výstroje a lidského těla jsou protivníkovi dobře známé. Využijte hejkala a maskovací uniformu. Rozptylte obrysy od hlavy až kpatě.: Silueta na obzoru je viditelná zvelkých vzdáleností a to i vnoci protože tmavší linie postavy se dobře rýsují proti světlejší obloze. Silueta zvás dělá dobře viditelný cíl.: Odlesky přitahují pozornost oka a jsou viditelné na velké vzdálenosti. Odkrývejte puškohled pouze když vybíráte a zaměřujete cíl. Používejte ho opatrně pokud svítí slunce.: Čím menší silueta, tím hůř viditelná. Proto pozorujte přikrčení, ve dřepu nebo vleže. - na otevřeném prostoru je vše jasně viditelné, ale pokud využíváte stínu je to těžší. Stíny jsou obvyklé ve dne vnoci. Nikdy byste neměli střílet zokraje lesa, lepší je pozice hlouběji vlese pod větve stromů. - je nutné splývat spozadím. Stromy, keře, tráva, hlína a stavby mění barvu a vzezření pozadí. Stím vším můžete splynout. Vybírejte si stromy nebo keře se kterými vaše uniforma splyne a které pomohou rozrušit obrys postava. Odstřelovač musí vždycky předpokládat ze ho někdo pozoruje. : : Zapamatujte si, že pohyb přitahuje pozornost. Pozice zůstává utajená pokus se nehýbete, ale lehce odhalitelná pokud se pohybujete. Pohyb před statickým pozadím je jasně viditelný. Pokud pozici musíte změnit, pohybujte se opatrně a pokud možno celou cestu skrytě, nejlépe za omezené viditelnosti. Pohybujte se po centimetrech a opatrně, vždycky si prohlédněte místo kam se chcete dostat.: Nejrůznější odstíny šedé jsou velmi účinné. Maskovací vzory nejsou moc důležité.: Natisknuté maskovací vzory, kontrastní barvy a přirozená vegetace jsou nutností.: Vpísečných pouštích sminimem vegetace jsou kombinace žlutohnědé barvy velmi důležité. Na poušti musí sniper dokonale využívat terén a vegetaci (pokud je dostupná) ktomu aby zůstal bez povšimnutí
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama