Příručka sniper6

4. února 2009 v 18:05 | Sgt.Diler |  Sniper

Průzkum

V průběhu historie byly vyhrávány bitvy a poráženy národy. Hlavně díky přesnému odhadu a popisu síly, vybavení a pozice nepřítele. Na tom, jak odstřelovačský tým provede průzkum nepřátelských jednotek závisí, jestli bude velitel pozemního resp. jiného vojska reagovat při styku s nepřítelem. Účelem pozorování je shromažďování fakta a zajistit informace zaměřené na specifickou oblast. K pozorování je třeba všech 5 smyslů, nejvíc zraku a sluchu. Shromážděné informace jsou odeslány zpravodajské službě, která je analyzuje a zpracuje.
Úspěch odstřelovačského týmu závisí na jeho schopnostech a vybavení. K optice na zbrani má odstřelovač k dispozici dalekohled, noční vidění a pozorovací dalekohled ke zvýšení schopnosti pozorovat, popř. napadnout cíl. Členové týmu si musí navzájem pomoci při používání tohoto vybavení, protože delší používání jednoho přístroje může dočasně zhoršit zrak a tím pádem i průzkum. Nejlepší způsob je střídat se. Ve dne by mělo být pozorování dlouhé 10 min., poté následuje 10ti minutový odpočinek. Podobné je to s používáním nočního vidění. Po několika "výměnách" je možné čas pozorování a odpočinku zvýšit na 15 minut.

4 - 14. Spěšné a detailní pozorování

V průběhu průzkumu cílového prostoru používá tým dva způsoby pozorování - spěšné a detailní
Spěšné pozorování
Spěšné pozorování je první fáze sledování cílové oblasti. Pozorovatel provede toto pozorování hned po dosažení palebného postavení. Jedná se o rychlý pohled dalekohledem na nejvýraznější body, terénní jevy nebo další prostory, ve kterých by se mohl skrývat nepřítel. Pozorovatel se napoprvé soustředí na ta místa, která jsou nejblíže pozice týmu, protože představují možnost bezprostředního ohrožení nepřítelem. Potom zkoumá místa vzdálenější, dokud není cílová oblast prohl edána úplně. Pokud pozorovatel vidí nebo někde tuší nepřítele, použije pozorovací dalekohled M49 pro detailní pohled. Tento dalekohled by neměl být používán na prohledávání velkých oblastí, protože by jeho velké zvětšení a delší používání dočasně oslabit zrak pozorovatele.
Po spěšném průzkumu provedou pozorovatelé detailní průzkum oblasti. Je to bližší a důkladnější průzkum cílového prostoru.

Tento cyklus (spěšný & detailní) by měl být 3x nebo 4x zopakován. Tímto si odstřelovači zvyknou na okolní terén a mohou připravit další postup oblastí. Po počátečním průzkumu by měl pozorovatel v průzkumu pokračovat za použití jak spěšného, tak detailního průzkumu. Zatímco pozorovatelé provádí průzkum oblasti, odstřelovač si zaznamenává výrazné terénní jevy (velké nebo uschlé stromy, skály atd.) a vzdálenosti (do mapy, na kus papíru,...). Členové týmu by se měli vystřídat asi po 30ti minutách.

4 - 15. Prvky (základy) pozorování

 1. Všímavost
 2. Vědomosti
 3. Záznamy
 4. Reakce
  Odstřelovač si musí dát pozor na okolí a nesmí být ničím překvapen. Odstřelovač si musí uvědomit určité základy, které ovlivňují a zkreslují pozorovaný cíl :
  • Rozměry objektu mohou být zkresleny, je-li cíl viděn pouze z části nebo rozmazaně
  • Odstřelovač / pozorovatel musí být maximálně soustředěný, nic jej nesmí rozptylovat
  • Psychické schopnosti (5 smyslů) mají své meze
  • Stav počasí ovlivňuje přesnost střelby (vlhkost vzduchu atd.)
  • Přespřílišná představivost může vést k přehánění nebo nepřesnosti ve střelbě

  Vědomosti získá odstřelovač vzděláním, výcvikem, trénováním, zkušenostmi. Vědomosti zvyšují možnosti členů týmu provádět kvalitní pozorování, vědomosti rozšiřují schopnost vidět a uvědomit si všechny možnosti průzkumu a pomáhají ve vyhodnocování získaných informací.Záznamy slouží k zachování a vybavení si předešlého pozorování. Odstřelovači používají psací potřeby, knihu záznamů pro odstřelovače, náčrtky okolí, diktafony a kamery ke zkvalitnění záznamů o událostech; tak či tak, nejlepší metoda uchování informací je paměť. Schopnost zapamatovat si, udržet v paměti a vybavit si závisí na schopnostech odstřelovače (kapacita paměti, schopnost rozpoznat, co je podstatné si zaznamenat). Faktory ovlivňující zaznamenávání :
  • Množství tréninku a cvičení se v pozorování
  • Dovednosti získané zkušenostmi
  • Podobnost předchozích situací/událostí
  • Časový úsek mezi pozorováním a zaznamenáváním
  • Schopnost pochopit či vyjádřit zprávy ústně nebo jinak

  Jedná se o reakci odstřelovačů vzhledem k získaným informací - kvalitní zaznamenání situace nebo přesná střelba na cíl.
POZNÁMKA : Viz kapitola 9 a pojednání o "keep-in-memory" (uchovej si v paměti) hře.

4 - 16. Techniky v šeru

Šero působí falešným dojmem bezpečí a neviditelnosti, a proto musí být odstřelovači velmi opatrní. Nepřítel má také sklony k neopatrnosti a "vychází" ven, čehož můžou odstřelovači využít.

4 - 17. Noční techniky

Bez nočního vidění se musí odstřelovači spoléhat na vlastní zrak. Pro maximální efektivitu musí tým použít následující způsoby vidění v noci :
 • Adaptace na noční tmu
  Když tým odjíždí do noční mise, tak by členové měli mít v osvětlených oblastech tmavé sluneční brýle. Po příjezdu na místo si tým udělá 30ti minutovou přestávku na "rozkoukání se" ve tmě.
 • Boční vidění
  Tyčinky lidského oka jsou velmi citlivé na světlo. Za denního světla se musí odstřelovač dívat přímo na cíl, aby jej spatřil. Buňky čípků na sítnici v noci cíl nezaregistrují. Při odvrácení pohledu o 5 - 10° bokem bude cíl viditelný, protože na tyčinky dopadne světlo.
Faktory ovlivňující noční vidění:
Odstřelovači musí mít kontrolu nad následujícími faktory :
 1. Nedostate k vitaminu A zhoršuje noční vidění, ale předávkování tímto vitaminem noční vidění nezlepší
 2. Zima, oční vady, kouření, alkohol, narkotika i bolest hlavy snižují schopnost nočního vidění
 3. Vystavení přímému světlu znehodnotí schopnost vidění v noci a odstřelovač se potom musí znovu "rozkoukat".

4 - 18. "Světelná" pomoc

Odstřelovačský tým může příležitostně využít "cizího" světla k pozorování a střelbě.
Příklady:
Dělostřelecká palba - Dělostřelecké granáty - světlice (typ M301A2) vytvoří světlo o síle 50000 svíček
Ohně - Nedisciplinovaní nepřátelští vojáci mohou dělat ohně; ohně můžou být způsobeny i bojovým poškozením. Ohně dávají odstřelovačům dostatek světla pro míření.
Osvětlené budovy - Odstřelovači mohou využít světel kolem a v budově k likvidaci nepřátel uvnitř a okolo objektu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama